Ako si predĺžiť maximálnu viditeľnosť


TRAINZ funguje tak, že v ňom nastavením detailov môžete ovplyvniť zaťaženie vašeho počítača. To značí ak máte slabší počítač s nižšími detailmi môžete dosiahnuť uspokojivý chod hry a naopak ak máte kvalitný HW môžete hru využiť naplno.
Jednou z vlastností je aj vzdialenosť ktorá sa zobrazuje a ktorú si môžete nastaviť v nastaveniach detailov.  Ak berieme do úvahy iba základné možnosti nastavenia vzdialenosti a detailov, tak príliš veľké možnosti nemáme.minimálna hodnota stredná hodnota
maximálna hodnota

Pre bežnú hru to síce dostačuje, ale ak chcete vytvoriť pekný a reálne vyzerajúci screenshot bolo by lepšie vidieť tak ako v skutočnosti ďalej ako iba na 1500m. Hlavne ak ste šťastným majiteľom výkonného počítača. Možností je viac. Jednu som našiel popísanú na jednej nemeckej stránke  http://www.mk-welt.de/trainz/  Spočíva v tom, že v určitom konfiguračnom súbore treba zmeniť niektoré parametre. Na spomenutej stránke sa dajú stiahnuť dva predpripravené dátové súbory 3_9tuning.dat5_8tuning.dat. Jeden upravuje vizualizáciu na maximálnu vzdialenosť 3900m a druhý na maximum 5800m.
Treba si tu ale uvedomiť, že čím väčšia vzdialenosť tým musí hra prepočítať a zobrazovať viac objektov a teda potrebuje aj väčší výkon. Záleží od vašeho počítača čo si môžete dovoliť. Každopádne si vyberte jeden z nich a nahraďte ním pôvodný súbor
...\TRS200X\Settings\tuning.dat. v ktorom je štandartné nastavenie na maximálne 1500m. Samozrejme pred tým si zálohujte pôvodný súbor.
Súčasne treba v súbore
...\TRS200X\trainzoptions.txt  zmeniť, alebo pridať podľa použitého súboru parameter -zfar=3900 pri použití súboru 3_9tunining.dat a -zfar=5800 

pri použití súboru 5_8tunining.dat  Aj tento súbor je lepšie si najskôr zálohovať. Istou nevýhodou je jednak že sa vám či chcete, alebo nie automaticky aktivuje aj hmla čo znemožňuje plné využitie vzdialenosti 5800m a hlavne, že zmena nastavenia ostáva zachovaná iba do okamihu pokiaľ v TRAINZ neotvoríte okno nastavenia  detailov. Potom sa opäť vráti default nastavenie na maximálne 1500m.

1500m
3900m
5800m

Druhou možnosťou je použitie volne stiahnutelného programu TrainzTuner.Jednoduchým nastavením maximálnej vzdialenosti si ju môžete plynulo nastaviť až na neuveriteľných 86 km. Je ale diskutabilné či by túto vzdialenosť vôbec nejaký počítač zvládol. Výhodou oproti predošlému spôsobu je možnosť samostatného nastavenie hmly.

1500m
5600m
10600m

Aj tu je ale menší háčik. Tento program značne spomaľuje prácu v editore. Ak teda nemáte skutočne výkonný počítač budete pri tvorbe mapy trpieť. Samotnú hru však spomaľuje minimálne ak neberieme do úvahy prirodzené zvýšenie zaťaženia pre viac zobrazovaných objektov pri väčšej vzdialenosti zobrazovania. Preto ak tvoríte mapu najskôr si ju vytvorte pri štandartnom nastavení a až potom pri tvorbe screenshotov, alebo samotnej hre si nastavte veľkú vizualizáciu. A rovnako aj tu nesmiete otvoriť okno nastavení ktoré okamžite vráti pôvodné nastavenie do 1500m. Ale ako iste sami zistíte je celkom inakší pocit môcť zobrazovať viac ako iba 1500m.Nasledujúce obrázky sú z mojej mapy BA uzla Petržalka pri nastavení vzdialenosti na 5000mObidve možnosti som odskúšal a u mňa fungujú bez problému. Neručím však že rovnako spoľahlivo budú fungovať na všetkých počítačoch. Preto si rozhodne prv než začnete skúšať zálohujte vaše konfiguračné súbory a v prípade problémov kontaktujte priamo autorov.