Ako na vlastnú 3d textúru.

Často sa dostanete do situácie keď chcete postaviť objekt s mnoho členitou stenou, alebo čo by vôbec pre svoju členitosť mal veľa polygónov. Prípadne kreslíte textúru a chcete ju mať čo najrealistickejšiu. Pritom to vôbec nieje nič zložité vlastne ako čokoľvek v 3D grafike, keďže máte k dispozícii možnosť vytvoriť si vlastnú textúru presne podľa vašich predstáv, ktorá sa bude javiť ako priestorová napriek tomu, že bude na jednoduchej rovnej stene vášho objektu. Tých možností a vôbec možností ako vylepšiť váš objekt je veľmi veľa a ak používate 3DMax miesto Gmaxu máte k dispozícii dosť silný nástroj.
Ja sa vám tu teraz pokúsim popísať jeden celkom jednoduchý a školácky postup, ktorý je založený na maximálne detailnom vymodelovaní niektorej časti výsledného objektu z ktorého sa vygeneruje textúra, pôsobiaca priestorovo a čo sa neskôr použije na plochú rovnú jednoduchú stenu. Je to síce zdanlivo práca naviac, keďže  objekt vlastne musíte vymodelovať dva krát. Raz do maximálnych detailov bez ohľadu na počet polygónov a druhý krát jednoducho s málo polygónmi. Ale výsledný efekt je viac ako dobrý  a keď sa hráte s možnosťami materiál editora, s leskom či svetlom dokážete vytvoriť veľmi pekné a vierohodné textúry a počas vášho experimentovania sami zistíte, že máte k dispozícii v podstate veľa možností ako vaše objekty a textúry vylepšiť.

Cieľom bude vytvoriť si textúru na členitú stenu pričom sa použije plochá jednoduchá stena a textúra s 3D efektom asi ako na nasledujúcom obrázku..




Dôležité je pracovať s čo najmenšími textúrami a s čo najväčším rozlíšením. Vytvorme si teda v tomto duchu dve textúry 64x64 pixelov, prípadne aj menšiu ale s 200 DPI.





V gmaxe si teda vytvorme jednoduchý box o rozmeroch x, y, z 0.3, 0.3 a 0.05m..



a po prevode do mesh z neho vymodelujeme jednu z tehličiek vysunutím spodných vertexov šikmo do strán.




Pridelíme a namaľujeme mu svetlejšiu textúru a postupným naklonovaním vytvorených boxov si vytvoríme potrebnú časť rohu steny. Potom vytvoríme jednoduché plane, ktoré bude tvoriť podkladovú časť steny a pridelíme mu druhú textúru.  Takto dostaneme vysoko detailný rohový úsek steny stavby ktorú chceme postaviť.



V podstate to je jadro budúcej textúry. Základ textúry pred exportom do bitmapy môžeme samozrejme ešte mnohopočetne upravovať,  hlavne nasvecovať,  či sa hrať s leskom a mnoho ďalšími možnosťami čím 3D efekt ešte viac znásobíme a celú kreslenú textúru aj zreálnime. Skúšajte a experimentujte a sami budete prekvapený čo všetko sa dá vylepšiť.  Nezabúdajte ale že v jednoduchosti je krása a občas toho môže byť už veľa.





Nakoniec si v kolmom pohľade preneste scénu do bitmapy z ktorej sa stane finálna textúra skutočného objektu. Postavte si teraz už skutočný objekt čo najjednoduchšieho tvaru a čo najmenšieho počtu polygónov a takto vytvorenú textúru mu prideľte na príslušné miesto. V našom prípade v podstate kvádru ako napríklad vežičky rozvádzača vysokého napätia.
Je pravda, že žiadna kreslená textúra nenahradí fototextúru, ale dá sa dosiahnuť mnohé a často šikovne oklamať naše oči až banálnou vecou. A samozrejme tento postup sa dá použiť v podstate na čokoľvek. Od budov, cez mnoho scenery objektov až po časti lokomotív. Proste všade tam  kde chcete dosiahnúť vizuálny 3D efekt a pri tom ušetriť polygóny.